Бетони – Поради умільцям

Основним зєднувальним матеріалом в будівельних розчинах є цемент. В даний час промисловість випускає велику кількість видів і марок цементу. Самодіяльному будівельникові необхідно в них розбиратися, тоді всі його споруди будуть надійними тривалий час. Серед цементів треба відзначити такі, як портландцемент, глиноземистий, кислототривкий, такий, що розширюється, безосадковий та ін.

В основному доводиться стикатися з портландцементом. Він, у свою чергу, підрозділяється на швидкотвердіючий, пластифікований, гідрофобний, сульфатостійкий, білий (кольорові на основі білого), шлакопортландцемент, пуццолановий, будівельний і деякі інші.

Треба знати, що бетонні камені, виготовлені з цементів, піддаються так званій корозії (руйнуванню). Корозія має два основні види: вилуговування і сульфатну (сольову) корозію. У першому випадку води підгрунтя, проникаючи в бетонний камінь, виносять з нього основний зєднувальний елемент бетону – Са(OH)2. При тривалому вилуговуванні бетонний камінь руйнується. Друга корозія – взаємодія мінералізованих вод (розчинів різних солей і особливо сульфату кальцію) підгрунтя з продуктами тверднення бетонного каменя. В результаті такої взаємодії камінь теж руйнується.

По твердості отриманого бетону, цементи мають марки від М-200 до М-600 і вище. Бетон, зроблений з цементу марки М-600, має межу міцності при стискуванні в два рази більше, ніж бетон з цементу М-300. Швидкотвердіючий портландцемент випускають з двох марок: М-400 і М-500. Він відрізняється тим, що розчин, виготовлений з цього цементу, набирає велику міцність в перші дні після приготування. Цей цемент дуже швидко, вбираючи вологу з повітря, грудкує і втрачає свої якості. Пластифікований портландцемент має марки М-300, М-400 і М-500. Він має в своєму складі поверхнево-активні добавки (ПАД), що значно підвищує пластичність бетонних розчинів. А це зменшує час його обробки (заміс), витрату цементу і скорочення віброобробки при укладанні, ПАД, крім того, підвищує міцність і морозостійкість бетону.

Гідрофобний портландцемент має марки М-300 і М-400 і має в своєму складі невелику кількість ПАД. Це дозволяє досить надійно зберігати його тривалий час. Цемент довго не грудкує і не втрачає своїх властивостей.

Сульфатостійкий портландцемент випускають марок М-300, М-400 і М-500. Бетон на основі цього цементу досить надійний протистоїть сульфатній корозії.

Білий і кольорові портландцементи (марки М-400 і М-500) призначені для обробних робіт.

Шлакопортландцемент випускають марок М-300, М-400 і М-500. Він має в своєму складі до 80% доменного шлаку. Бетон на його основі має підвищену водостійкість і корозійну стійкість. Морозостійкість такого бетону декілька нижче, ніж з інших портландцементів.

Пуццолановий портландцемент (марок М-300, М-400 і М-500) має в своєму складі спеціальні активні добавки, що підвищують водо- і корозійну стійкість бетону.

Будівельний цемент має одну марку М-200. Складаєится з 20-30% портландцементу, решта – активні і інертні добавки.

Загальні положення. Ви купуєте цемент. Якщо це відбувається в магазині, то маркування і дата виготовлення є на мішках. Треба лише пам’ятати, що цемент в крафтмішках втрачає за кожен місяць зберігання близько 5% міцності (в гідрофобного портландцементу – 1-2%). При покупці насипного цементу треба поглянути, чи не грудкуватий цемент. Хороший (свіжий) цемент не має грудочок, і якщо взяти його в жменю і стиснути, то він потече з кулака.


Теґи: