Бетон

Бетон — це будівельний матеріал, який отримують в результаті твердіння суміші цементу, піску, щебеня та води.

Залежно від міцності на стискування бетон ділиться на марки. Марку бетону будівельники визначають по межі міцності еталонного кубика з ребром 200 мм. Так, в Україні при будівництві широко застосовують наступні марки бетону: «M-400», «M-300», «M-250», «M-150», «M-100» і нижче. Вибір марки залежить від тих умов, в яких використовуватиметься бетон. У ряді випадків бетон може містити спеціальні добавки.

Готовий бетон потрібної марки виготовляється на заводі і доставляється на будмайданчик автоміксерами. Готова суха або напівсуха бетонна суміш доставляється до місця автосамоскидами.

В даний час, бетон і залізобетон є основними будівельними матеріалами. У нашій країні виробляють десятки мільйонів тонн залізобетону і бетону, жоден будинок побудований в останніх 60 років не обходиться без залізобетонних виробів.

Міцність бетону залежить від міцності кам’яного заповнювача (щебеня, гравію) і від якості  цементу. Чим міцніше кам’яні заповнювачі і чим краще вони скріплюються цементним розчином, тим міцніше буде бетон. Міцність природних каменів не змінюється з часом, а водоміцність бетону з часом зростає.

Для кожної марки бетону існує різний час схоплювання і тверднення. Тому встановлюють контрольний термін тверднення бетону, після якого бетон можна піддавати розрахунковому навантаженню. Для бетону, виготовленого в умовах будівництва і тверднучого в природних умовах, такий термін рівний 28-30 діб.

Але після встановленого контрольного терміну бетон продовжує тверднути і набирати міцність, правда, значно повільніше. Цей процес повільного тверднення бетону в розрахунках не враховується. Приріст міцності бетону в часі, що перевищує встановлені контрольні терміни тверднення, виявляється як би гарантією надійності бетонних і залізобетонних конструкцій.

Всі знають, що якщо в пори каменів проникає вода, то, замерзаючи, вона розширюється і тим самим руйнує навіть найміцніші гірські породи. Бетон же при насиченні водою може витримувати багатократне заморожування і відтавання. При цьому він не руйнується і майже не знижує своєї міцності. Ця властивість називається морозостійкістю.

Теплопровідність характеризує  здатність  бетону  передавати  через  свою товщину  тепловий  потік,   що виникає   із-за   різниці   температур   на поверхнях бетону. Теплопровідність бетону майже в 50 разів  менше,  ніж  в сталі, проте вища, ніж в будівельної цеглини.

Порівняно невисока теплопровідність забезпечує бетону високу вогнестійкість – здатність матеріалу витримувати дію високих температур. Бетон може витримати протягом довгого часу температуру вище 1000° С. При цьому він не руйнується і не тріскається.